Otestuje zvládání svých emocí

Udělejte si test zvládání emocí a zjistěte, jak jste na tom

Autor: Radka Loja, publikováno 16. 2. 2020 na Idnes.cz 

Emoce jsou zdrojem obrovské energie a vášně. Dávají našemu životu jiskru a pomáhají nám v rozhodování. Díky emocím dokážeme podat neuvěřitelné výkony a také prožít štěstí a úspěch. Důležité však je, abychom my měli emoce a ne ony nás.

Emoce jsou naše. My sami neseme odpovědnost za své emoce. Pokud s nimi neumíme zacházet, mohou po sobě zanechat pěknou spoušť. Například ublížíme sobě, což se projeví v podobě psychosomatických onemocnění, budeme zažívat dramata ve vztazích (ať už v roli agresora, nebo oběti), neúspěchy v práci, pocity nesmyslnosti života a tak dál a tak dál.

Jak zvládat emoce krok za krokem

Na základě své vlastní zkušenosti a práce s klienty jsem sestavila následujících pět kroků ke zvládání emočního života.

Krok 1: Zastavte se

Zastavit se znamená, že přestanete automaticky a většinou pořád stejně reagovat podle toho, co vám diktují emoce. Dokážete si uvědomit, co se ve vás a okolo vás děje a následně si svobodně vyberete vhodnou reakci.

Krok 2: Pojmenujte

Emoci, kterou zaregistrujete, také pojmenujete. Jakmile si dokážete říct, co vlastně prožíváte, získáváte čas a nad emocí do jisté míry kontrolu. Potom je snadnější si uvědomit, co dělat dál.

Krok 3: Techniky

Existuje mnoho účinných technik pro zvládání emocí. Patří sem např. práce s dechem, s tělem, změna úhlu pohledu, různé druhy vizualizací atd. Seznamte se s nimi a hlavně si je nacvičte.

Krok 4: Vyhodnoťte a poučte se

Emočně nabité situace, které jste prožili, je potřeba vyhodnocovat. Zamyslete se nad možnými příčinami a důsledky, uvědomte si která technika a jaká vaše reakce zabírá, co můžete změnit, co zkusíte příště. Doporučuji si analýzu situací stručně zapisovat. S odstupem času se vzpomínky zkreslují a při psaní si ještě více utřídíte myšlenky.

Krok 5: Psychohygiena

Psychohygiena slouží pro celkové zvýšení vaší životní energie a tím jako prevence proti pohlcení negativními emocemi. Patří sem hlavně relaxace, meditace, sport, kvalitní jídlo, dobrý spánek a podporující mezilidské vztahy.

Udělejte si test zvládání emocí

Zjistěte, jak jste na to se zvládáním emocí v jednotlivých oblastech

Test obsahuje 13 jednoducých výroků. Vaším úkolem je odpovědět jestli spíše souhlasíte nebo ne. Tento test není výkonový. Odpověď, která vám přinese bod, je na první pohled jasná. Smyslem testu je zamyslet se nad výroky, zhodnotit jak je vnímáte vy sami a co byste mohli případně zlepšit. Pokud Vám nějaký výrok nebude jasný, klidně mi napište :-). Z výsledku zjistíte, jak jste na tom v porovnání s ostatními (pokud odpovídali pravdivě).

Spustit test zvládání emocí

Rozvíjejte svou emoční inteligenci a navštivte můj kurz: Emoce pod kontrolou – zvládání emocí v pěti krocích

Chci se podívat

 

Nebo si přečtěte moji knihu Emoce pod kontrolou – zvládání emocí v pěti krocích (Grada, 2019). Knihu si můžete objednat zde:

Kniha