Éterické oleje na lásku

Na téma lásky již bylo v historii lidstva popsáno mnoho stránek. Touha, přitažlivost, krása, energie, utrpení, sjednocení protipólů představovaných mužem a ženou, bytí v jednotě….. Četné mýty vyprávějí, že muž a žena byli původně stvořeny jako jedno. Teprve později se od sebe oddělili. Podle C. G. Junga, tyto vzpomínky leží hluboko v kolektivním nevědomí lidstva.

Pokud hledáte zázračný universální lék na lásku, tak zřejmě neexistuje. Pomoci vám však mohou éterické olejíčky, které zvyšují prožitek radosti, smyslnosti, citlivosti, emocionálně vás podpoří a zmírní případné strachy a úzkosti. Ke svým vlastním zkušenostem s esenciálními oleji jsem přidala informace z knihy Gabriela Mojay: Aromaterapie pro léčení duše.

Láska a jednota

Jak praví Platón ve své knize Symposion (Hostina): „Když byla přirozenost člověka rozštěpena, toužila každá polovina po polovině druhé a spojila se s ní. Ovinuly ruce jedna kolem druhé a sevřely se v touze roztavit se v jedno…Tak byla před dávnými časy člověku vštípena láska k bližnímu. Láska, která znova sjednocuje naši původní podstatu, láska, která se pokouší učinit ze dvou bytostí jednu, jinými slovy láska, která se snaží uzdravit naši přirozenost!“

Nebojte se lásky, ponořte se do ní. Váš život bude bohatší. Otevřete se jejím něžným a radostným odstínům a přijměte také její stinné stránky, jako jsou žárlivost, hádky, bolesti, rozdělení. Neuhýbejte sporům s partnerem, ale vložte se do nich. V okamžiku, kdy oba pochopíte, že jste odlišní, že každý má svou vlastní pravdu se vám podaří vidět partnera takového jaký skutečně je nikoli jako manifestaci toho, co vám chybí. Jen když dáte partnerovi svobodu, když nebudete žádat, aby vám jakkoli patřil, akceptujete jeho realitu.  Když budete partnera vnímat v jeho odlišnosti, ucítíte, že se dostáváte zpět k sobě samé/samému, což vám pomůže uchopit vlastní celistvost a překonat vnitřní rozpolcení. Zjistíte, že ve skutečnosti s nikým být nemusíte, ale můžete…….

Pomoc od esenciálních olejů

Růže damašská

Královnou emocí je bezesporu Růže damašská. Řecká básnířka Sapfo nazývala růži „královnou květin“. Damašská růže je současně svatou růží, symbolem boží lásky ke světu. Její energie je spíše ženská. Spojuje moudrost a milostnou důvěru. Růže zklidňuje emoce, posiluje centrum našeho emocionálního bytí, víru, naději a lásku. Mírní bolest vyplývající z nejistoty. Pomáhá léčit ty, kdo jsou v důsledku minulých zkušeností nejistí a zranění, aby mohli znovu důvěřovat druhým. Dokáže léčit emocionální chladnost a hojí jizvy způsobené ostrými trny lásky.

Jasmín

Jasmín je zase považován za krále emocí. Ačkoli má energii spíše mužské povahy, v Číně představuje znak ženské jemnosti. Posiluje radost a lásku. Jasmín je symbolem plodnosti, působí jako mocné afrodisiakum. Pomáhá emocionálně uzavřeným lidem otevřeně vyjadřovat vřelost. Posiluje sebedůvěru a uhlazuje strach ze zranitelnosti.

Ylang-Ylang

Smyslné aroma olejíčku z Ylang-Ylang uvolňuje a povznáší. Napomáhá spojení emocionálních a smyslových složek naší osobnosti.  Potlačuje sexuální úzkosti, které nutí osoby podvědomě se stáhnout. Uvolňuje blokády sexuálních pocitů a chování. Afrodiziakální sílu Ylangu lze využít proti impotenci a frigiditě. Jeho vlastnosti jsou podobné jasmínovému oleji. Ylangový olejíček nás uvádí do sladkého opojného ráje, dělá nás přístupnými a zároveň koncentrovanými. To nám umožňuje vnitřně se sjednotit a navenek splynout.

Pačule

Pačule představuje olej vhodný pro manažery a přetížené lidi. Je to sexuální tonikum pocházející z jihovýchodní Asie. Pomáhá lidem, jejichž práce obsahuje vysoký stupeň tlaku a duševního napětí, v důsledku čehož se potom nedokáží uvolnit a plně projevit svou smyslnost. Zemitá vůně pačule ukolébává mysl a zahřívá tělo.

Meduňka

Pro přecitlivělé jedince, kteří nemohou snést pomyšlení na konfrontaci a konflikt je výborná Meduňka. Meduňkový olej vyjasňuje mysl a rozptyluje tísnivé pocity. Navíc rozptyluje podezřívavost a nedůvěru. Posiluje lidi, kteří se nechají snadno ovládat.

Geránie

Těm, kteří jsou odděleni od svých citů, pomáhá olej z Geránie (pelargónie). Posiluje vnitřní jistotu a dovoluje druhým, aby se k nám přiblížili. Jeho exotické, květinové a slabě kořenné aroma odráží jeho afrodisiakální účinky. Má pravou smyslovou a osvobozující povahu. Posiluje ženskou tvořivost a klidný, vnímavý aspekt vůle. Je také ideální pro workoholické perfekcionisty – osoby, které zapomněly na  smyslové zkušenosti.

Neroli

Olejíček z Neroli léčí bolest pramenící ze sebeodmítání. Hojí emocionální rány a čistí hluboké konflikty charakteru, které nás okrádají o naději a radost. Pomáhá opět navázat spojení mezi odděleným tělem a myslí.

Jak olejíčky používat a jak si vybrat

Při výběru vhodného olejíčku platí hlavní zásada aromaterapie: Musí nám vonět!

Olejíčky můžete nakapat do krémů, šamponů nebo kosmetických přípravků, které běžně používáte a nanést na obličej, celé tělo nebo si s nimi umýt vlasy, případně přidat pár kapek do teplé vany. Pokud máte čas, dopřejte si aromaterapeutickou masáž.

Já osobně při „potížích s láskou“ buď nakapu několik kapek olejíčku z růže do krému, který běžně používám a namažu se od hlavy až k patě, nebo si několik kapek neředěného olejíčku nanesu na energetická centra (čakry), hlavně na solární a srdeční. Výborné je také dát kapku olejíčku na každé zápěstí, protože zde vede dráha srdce a ochránce srdce, které mají rovněž velký vliv na lásku a naše emocionální cítění.

„Láska není problém, který lze vyřešit, je to mystérium, které se musí žít.“ (Gerd Ziegler)

Radka Loja