Existují problémy, které nemají řešení

Tento článek píšu jako protiváhu k těm všem motivačním citátům a článkům o úspěchu a výkonu. Samozřejmě nemá 100% platnost na všechny problémy. Nabízím ho jenom jako jiný úhel pohledu na situace, který může být někdy osvobozující. Rozhodně nemám v úmyslu nikoho demotivovat od excelentních výkonů a snahy se posouvat dál.

Před několika lety, v období Vánoc, jsem byla na návštěvě u jedné staré, moudré paní, která mě učí pracovat se sny. Když jsem odcházela, tak mi popřála hodně štěstí a zdraví do nového roku a ještě dodala: „…a přeji Ti, aby Tě potkávaly v životě pouze takové problémy, které mají řešení…“. Poděkovala jsem a šla domů. Nechtěla jsem se tou větou vůbec zabývat, ale pořád se mi jaksi připomínala. Říkala jsem si, vždyť je to blbost, přece každý problém má v sobě i řešení, jenom ho teď nevidím, a když se budu hodně snažit, tak ho zaručeně najdu. Toto se mě rozhodně netýká. Chyba lávky!

A jak to často bývá, v okamžiku kdy si pomyslíme něco ve smyslu „jako já – to se mě rozhodně netýká“ nebo „no to já teda nikdy“ případně „o tohle teda fakt nestojím“ či „jak to proboha mohl/a zase udělat“, tak se nám v krátkém čase přesně ta situace, kterou jsme odmítaly, objeví. Vidím to často u sebe i u svých klientů.

Tyto problémy mají jedno společné jádro. Tím jádrem jsou vnitřní konflikty. Konflikty mezi tím, co si myslíme a co cítíme, případně mezi tím co děláme a co bychom (podle našeho názoru) měli dělat, a tím co je a co by (podle našeho názoru) mělo být. Nad těmito problémy navíc nemáme v daném čase kontrolu. Stále se dokola motáme v jedné situaci, hledáme řešení, nalézáme řešení, ale ono se „to“ zase vrátí. Někdy až po letech, pěkně zabalené v jiné podobě. Jádro problému zůstává, jenom se mění kulisy.

Řešení těchto „neřešitelných problémů“ ráciem nevymyslíte. Seznam výhod a nevýhod, myšlenkové mapy, myšlenkové klobouky a všechny možné další kreativní techniky a analýzy Vám nepomůžou. Na cit se taky nemůžete spolehnout, protože jednou to cítíte tak a podruhé zase jinak. Prostě všechna řešení ať už pocházejí z rozumu nebo od srdce (citu) jsou „špatná“ a Vy v sobě cítíte úzkost a vnitřní tenzi. Co se s tím dá dělat?

Nejprve je dobré přijmout, že to tak je. To nejtěžší, ale nejúčinnější, co můžete udělat je „nedělat v té konkrétní situaci nic“, ale dělat něco „okolo ní“ a vyčkat. Je třeba ale vydržet ten vnitřní tlak. Může to trvat hodně dlouho (někdy i léta). Je dobré si s někým o tom popovídat, snažit se zaměřit na jiné činnosti (sport, záliby), zkusit tzv. „vnitřní zpevňování“, tak nazývám, pro tyto případy, meditaci. Pokud vše selhalo, můžete zkusit na čas i psychofarmaka.

Hodně pomůže dobrý a empatický terapeut (doporučuji vzít si terapeuta s psychologickým vzděláním). Mívá bohaté zkušenosti. S přáteli to bývá někdy těžší, protože mají také svoje potíže, málo času a často se ke slovu nemusíte dostat. Navíc, kdo by Vás chtěl poslouchat pořád dokola, většinou to totiž není na jedno rozebrání. Samozřejmě, že je důležité mít přátelé, ale nelze od nich očekávat vše.

Meditace, která se mi osvědčila pro tyto účely, je celkem jednoduchá. V klidu se posaďte, s rovnými zády. Nastavte si budíka na 20-30 minut a zhluboka dýchejte. Při nádechu Vaše vědomí dechu stoupá od pupku k hrdlu a v duchu vyslovte „přijímám“. Při výdechu Vaše vědomí dechu klesá od hrdla k pupku a v duch vyslovte „odevzdávám“. Pokud se Vám myšlenky zatoulají, nevadí, vraťte se zpátky ke svému dechu. Tuto meditaci je třeba dělat každý den. Můžete i vícekrát denně. Po určité době (zhruba 14 dnů) se objevují pozitivní účinky jako celkové zklidnění, uvolnění vnitřního napětí, částečný odstup od problému a nadhled. Toto jsou moje zkušenosti a zkušenosti mých klientů, kteří tuto meditaci aplikovali.

Problémy, které nemají řešení, můžeme ale přerůst, tím přestanou být aktuální. Zůstanou však naší součástí a je třeba přijmout, že to tak je. Mohou zůstat třeba i navždy něčím nevyřešeným v nás. Je však důležité, že o nich víme, uvědomujeme si je, nepopíráme je a dokážeme si je přiznat. Jedině tak nás nebudou v současnosti a v budoucnosti tolik oslabovat. Samozřejmě se na ně můžete podívat i pozitivně ve smyslu věty „Co Tě nezabije, to Tě posílí“ a hledat pozitiva.

Na závěr Vám upřímně přeji: „Ať se setkáváte jenom s problémy, které mají řešení“ i když to možná bude Vaše pouhá iluze :-).

Radka Loja