Svatá Trojice dnešní doby: Stres, Smutek, Sex. Naučte se Autogenní trénink.

„Stres v žádném případě nemusí být pouze škodlivý; je zároveň koření života, neboť každé hnutí mysli a každá činnost zapříčiňuje stres. Stejný stres, po kterém jeden člověk onemocní, může znamenat pro druhého životodárné uzdravení.“ Hans Selye

Jak je to možné?

Hlavní příčiny spočívají v genetice, ve vzorcích chování, v našich přesvědčeních a schopnostech se se stresem průběžně vypořádávat.

Nebudeme teď řešit definice.

Udělejte si 8 minut času a sami si odpovězte, co pro Vás představuje a znamená stres.

1) Odpověď z nevědomí a z emocí

Třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Uvolněte se. Vezměte pastelky a papír a nakreslete si, jak vypadá váš stres. Kreslete cokoli, nezastavujte se.

Jaký jste vytvořili obraz? Co vás k němu napadá? Jak se cítíte (na těle) když se na něj díváte? Vztahuje se k nějaké konkrétní situaci? Jaké jste použili barvy? Nebo jste si řekli, že vás už nic nestresuje? Tak se podívejte do svého těla. Pokud jste zdraví jak řípa a máte spoustu energie, tak to tak je.

Emoce a nevědomí jsou komplementární složkou k rozumu a vědomí. Informace získané touto cestou mají mnohdy větší vypovídací hodnotu o vašem stavu, než informace z rozumu a vědomí. Proč? Protože se dovídáte to, co běžně nevíte.

Stres často obchází rozum a lze ho obtížně ovládat vůlí. Proto si často nedovedeme odpovědět na otázky typu: „Proč mě to sakra stresuje?“ Nebo fungují vám příkazy: „No tak, buď přeci v klidu“. Jde Vám to?

2) Odpověď z rozumu

Tak a teď zapojte rozum. Chvíli se na svůj obrázek dívejte a potom si ho zkuste popsat. Zanalyzujte situaci. Co jste se dozvěděli? Můžete s tím něco dělat? Pokud ano, tak začněte. Pokud ne, tak se naučte techniky pro zvládání stresu 🙂

Podrobný popis velmi účinné techniky pro zvládání stresu, která propojuje psychiku (myšlení, emoce) a tělo je Autogenní trénink.

Návod si můžete přečíst zde:  Autogenní trénink

Samozřejmě jejím základem je Alfa stav. Tato technika je krásně strukturovaná a velmi účinná. Na jednu dávku nevyžaduje mnoho času (tak cca 5 minut). Na druhou stranu je ale potřeba, hlavně ze začátku, trénovat několikrát denně. Tak začněte!
Nácvik Autogenního tréninku je také základní relaxační technikou, kterou se naučíte na mém semináři:

Pracovat se stresem se také naučíte na semináři: 

Když se v poslední době bavím s lidmi, tak mám stejný dojem, jako Jonas Ridderstrale (švédský obchodní teoretik), že máme novou Svatou Trojici: Stres, Smutek a Sex. 
Máte podobný dojem? 

Ať už je to jakkoli, přeji Vám, aby Vám ta Svatá Trojice byla příznivě nakloněna. Autogenní trénink má prý v oblibě 🙂

Radka

Pokud ode mne chcete dostávat inspiraci a další zajímavé články a tipy k osobnímu rozvoji, přihlaste se k odběru newsletteru na mém dalším webu MINDTRIX.CZ. 

Chci se přihlásit