Kolo života

Pokud si přejete, můžete navštívit moje kurzy na webu Mindrtrix:

Chci se podívat

K tomu, abychom byli emočně vyrovnaní a spokojení, je důležité mít svůj život v rovnováze a postaven na několika pilířích. Jeden nebo dva pilíře jsou riziko, protože když spadnou, spadne vám život.

Pojďte se teď podívat, z čeho se váš život skládá, jak hodně je v rovnováze a jak jste v jednotlivých oblastech spokojení. Dole na obrázku je nakreslené kolo. Symbolicky si představte, že je to kolo vašeho života.

 • Nejprve si pod sebe napište přibližně 6 až 12 oblastí, které jsou pro vás důležité. Například zdraví, práce, běh, ostatní sporty, rodina, volný čas, zahrada, bydlení, přátelé, peníze.
 • Podle počtu oblastí, které máte, si rozdělte kolo. Velikost plochy znázorňuje, jak je daná oblast pro vás důležitá. Každý výsek si popište.
 • Potom ohodnoťte. Je to vaše subjektivní hodnocení. Uvnitř kruhu je 1 – nízká spokojenost a na obvodu je 10 – vysoká spokojenost. Vyhodnoťte, nakolik vás jednotlivé oblasti uspokojují a naplňují. Jak jste spokojení s prací s volným časem atd. Např. v práci je to teď dobré dáte 9, volný čas pokulhává – dáte třeba 2.
 • Jednotlivé oblasti si vyšrafujte nebo vybarvěte. Barvy jsou také symbolické a mají pro vás osobní význam.

Smysl cvičení je v tom, že symbolicky vidíte, jak je vaše kolo kostrbaté. Tady na tomto obrázku je dost kostrbaté. Aby kolo jelo, je potřeba, aby bylo rovné. Pokud se v jednotlivých oblastech lišíte o jeden dva body, tak kolo pojede. Pokud ale máte velké rozdíly, zkuste se zamyslet, jestli by s tím šlo něco udělat. Změna v jedné oblasti vyvolá změnu v další oblasti.

Například na tomto kole vidíte, že jeho autorka se věnuje hlavně práci a rodině. Nemá čas na sebe a na přátele. Spokojenost v těchto dvou oblastech je nízká. Zdraví také nic moc. Je možné, že pokud si udělá více času na sebe, zvedne se zdraví, přátelé a rodina. Na druhou stranu zase možná klesne práce. Ještě bych ráda upozornila, že vaše cíle – to, co chcete změnit, musí být konkrétní. Např. výrok „udělat si víc času na sebe“ je velmi nejasný. Aby došlo ke změně, musíte ho více upřesnit. Co to znamená mít na sebe více času? Např. chodit 1 x týdně na masáž, 2 x týdně na cvičení a 1x měsíčně do divadla. S tím se potom už dá pracovat.

Až budete mít kolo nakreslené, tak si odpovězte na otázky:

 • Jaká oblast, kdybych se na ni zaměřil, by pozitivně ovlivnila můj život?
 • Jakou oblastí bych chtěl začít?
 • Jakou nejmenší změnu, první krok, v této oblasti mohu udělat?
 • Jaké budou mé další kroky?
 • Co mi v tom brání?
 • Čím a kdy začnu?
 • Jak je moje kolo života v souladu s životní mapou?

„Vize bez akce je sněním, akce bez vize je noční můrou.” (Japonské přísloví)

Doporučuji si toto cvičení dělat pravidelně třeba jednou za čtvrt roku.

Nakreslete si své kolo života a vyberte si alespoň jednu oblast, kterou chcete změnit a postupnými krůčky na ní začněte pracovat.

 

Tak ať se Vám dobře daří!

Radka a Olga

Pokud si přejete ode mě dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit

 

Podívejte se na moje kurzy na webu Mindtrix

Chci se podívat