Jaká je vaše psychická odolnost?

Test psychické odolnosti

Autor: Radka Loja, publikováno 27. 12. Idnes.cz 

Jaká je vaše psychická odolnost?

Současná doba většině z nás přináší stres a napětí. Co se bude dít dál? Udržím si práci? Onemocním já nebo někdo z mých blízkých? Kdo se postará o děti, až zase zavřou školu?Úzkosti může prohlubovat i práce z domova a částečná sociální izolace. O tom, jak dobře dokážeme náročné situace zvládat, rozhoduje do velké míry naše psychická odolnost neboli resilience. Zjistěte jak jste na tom vy?

Odolní lidé jsou schopni řešit problémy a krize. Neutíkají před nimi. Po odeznění prvotního šoku, což může trvat i delší dobu, si dokážou reálně přiznat stav takový, jaký je. Nehledají viníky, ale možnosti, jak z krize ven. Jsou přesvědčeni, že situaci mohou ovlivnit a vidí světlo na konci tunelu.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří se zvládli dostat z velmi náročných životních situací, mají společné následující osobnostní charakteristiky:

Osobnostní charakteristiky psychicky odolných lidí

  • Dovolí si více prožívat pozitivní emoce jako např. radost, nadšení, naději, soucit a spokojenost.
  • Jsou otevřeni novým zkušenostem a vítají změny.
  • Mají bohaté sociální kontakty a společenský život.
  • Věří, že to, co dělají, má smysl a je důležité.
  • Udržují si zdravý životní styl.

Psychická odolnost – orientační test

Test obsahuje 15 výroků, které se vztahují k výše uvedeným charakteristikám. Vaším úkolem je odpovědět, jestli spíše souhlasíte nebo ne. Odpověď, která vám přinese bod, je na první pohled jasná. Smyslem je zamyslet se nad výroky, zhodnotit, jak je vnímáte vy sami a co byste mohli případně zlepšit.

Zajímavé je, že po dokončení testu se vám zobrazí celkový percentil, který je spočítán ze všech lidí, kteří tento test absolvovali, takže můžete zjistit jak jste na tom v porovnání s ostatními.

Spustit test psychické odolnosti

Dobrou zprávou určitě je, že na psychické odolnosti se dá pracovat. Pro osobní rozvoj můžete zkusit moje online kurzy na zvládání emocí. Obsahují mnoho videí, audionahrávek, praktických tipů a cvičení.

Nové ONLINE kurzy ZVLÁDÁNÍ EMOCÍ:

Chci se podívat