Jak se léčí zlomené srdce

autor: Radka Loja, publikováno 27. 8. 2019 na webu psychologie.cz

Podob lásky existuje neskutečné množství a snaha je popsat je stará jako lidstvo samo. Někteří z lásky skládají básně, píší knihy, podaří se jim udělat věci, které by nikdy neudělali. Lidé pro lásku žijí a také pro lásku umírají. Dalo by se říct, že jedním z emočně nejsilnějších citů je romantická láska. Myslím tím vztah, který je založený na fyzické přitažlivosti a zároveň do něj přichází i skutečný zájem o druhou osobu a potřeba porozumění. Je to taková pokročilá fáze zamilovanosti a také chvíle, ve které často moderní vztahy končí.

Americká antropoložka Helen Fisher, autorka knihy „Anatomy of Love“, říká: „Romantická láska je druh závislosti. Je to dokonalá a báječná závislost, když se vše daří. Je to dokonale děsivá závislost, pokud to dobře nejde.“ Romantická láska z hlediska našeho mozku opravdu vykazuje všechny charakteristiky drogové závislosti. Proto je tak těžké vzpamatovat se z rozchodu.

Intenzivně a téměř pořád na milovaného člověka myslíte, jako byste tou osobou byli posedlí, toužíte po ní či po něm, překrucujete realitu a jste ochotni podstoupit i velké riziko, abyste toho člověka získali. Zvyšuje se tolerance – chcete dotyčnou osobu vidět víc a víc. V případě rozchodu nastává fáze odvykání a často nastupuje recidiva.

Celý článek si můžete přečíst zde, na webu psychologie.cz Zlomené srdce (šéfredaktor Jan Majer ho nechal otevřený pro všechny čtenáře :-))

Naučte se lépe zvládat své emoce (např. vztek, strach, úzkost, smutek) a navštivte můj kurz: Emoce pod kontrolou – zvládání emocí v pěti krocích

Chci se podívat .

Více k tématu si přečtěte v mé knize: Emoce pod kontrolou

Kniha

.
Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit