Jak se rychle uvolnit a získat klid v práci i doma

(Autor: Radka Loja, publikováno 26. 4. 2017 ve Forbes)

Představte si, že sedíte v zasedačce a odevzdáváte projekt, auditorskou zprávu či její návrh apod., na které jste strávili spoustu času. Máte z toho dobrý pocit a očekáváte pochvalu. Klient ale cítí přesný opak, zvyšuje hlas, rudne a dává vám dost jasně najevo, že to musíte celé předělat.

Asi se shodneme, že některé situace dokáží rozhodit každého. Je to prostě život a ten s sebou občas přináší pořádný stres.

A jak je známo, stres snižuje naši výkonnost a zatemňuje nám mozek. Z vědeckého hlediska se nám tak trochu „odpojí“ šedá kůra mozková, amygdala (mozkové jádro) bije na poplach a vládu převezme „emoční mozek“. Často potom litujeme toho, co jsme v tomto stavu řekli, odsouhlasili nebo udělali a s odstupem času si vyčítáme, proč jsme neřekli nebo neudělali něco jiného.

Ze zasedačky nemůžete ihned odejít, zklidnit se a promyslet si další postup. Jste přímo vystaveni stresové situaci v plné síle. Existuje ale spousta dobrých technik, jak se uvolnit.

Vybrala jsem pro vás dvě, které vycházejí z praxe mindfulness (všímavosti). Mám je odzkoušeny na sobě a na svých klientech a věřím, že pomohou i vám.

Co dělat, pokud nemůžete ze stresové situace okamžitě vystoupit?

 1. Přeneste pozornost na sebe.
 2. Pevně se usaďte na židli a uvědomte si, jak sedíte. Uvědomte si, kde se židle dotýká vašeho těla. Nekřižte nohy a položte je chodidly pevně na zem. Uvědomte si, jak se dotýkají země.
 3. Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že dýcháte. Pokud máte po ruce například skleničku s vodou, vezměte ji do ruky a soustřeďte se na tu skleničku – teplota, povrch. Napijte se.

To vše dokážete zvládnout během několika sekund, aniž by si toho protistrana všimla. Snažte se oddálit svoji reakci, abyste si nezablokovali další možnosti. Můžete protistraně například navrhnout, že vše zvážíte a ozvete se později. Později už budete situaci vidět úplně v jiném světle a vaše reakce bude pravděpodobně mnohem efektivnější.

Co dělat, pokud máte trochu času si vše promyslet?

 1. Posaďte se, stůjte, ležte nebo se procházejte, to je jedno. Uvědomte si ale svoji polohu, sami sebe.
 2. Zhluboka se nadechněte a na tři vteřiny zadržte dech, potom vydechněte. Toto zopakujte třikrát.
 3. Následně sedmi pomalými nádechy a výdechy postupně prodýchávejte celé tělo a soustřeďte se na danou oblast. Každý výdech odpočítávejte. Po každém výdechu přesuňte pozornost do další oblasti:
 • sedm – hlava a čelo;
 • šest – obličej;
 • pět – krk a ramena, paže a ruce;
 • čtyři – hrudník;
 • tři – solar plexus;
 • dva – břicho;
 • jedna – boky, nohy a chodidla.

Ještě chvíli volně dýchejte… Po tomto uvolnění se budete cítit klidnější a vaše mysl bude jasnější.

Radka Loja