Naučte se ovládat Alfa vlny. Návod 1. část

Proč byste mohli meditovat nebo relaxovat, a tím pádem se naučit ovládat a pobývat v Alfa stavu?

Třeba proto, že pozitivní účinky těchto technik potvrzuje celá řada vědeckých studií, například:

  • Snižuje se aktivita amygdaly – našeho stresového centra, které je v limbickém systému. Mimochodem amygdale jsou také přisuzovány emoční únosy.
  • Zvyšuje se aktivita levého prefrontálního kortexu, který je spojen s prožíváním pozitivních emocí.
  • Posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit.
  • Zlepšuje se imunita, protože vytváříme větší množství protilátek.
  • Zvyšuje se aktivita mozkových vln alfa. V alfě dochází k relaxaci a snižování úzkosti.

Krátce o mozkových vlnách

Lidský mozek se skládá z bilionů neuronů, které využívají ke vzájemné komunikaci také elektrické signály, ze kterých vznikají mozkové vlny. Mozkové vlny mají různou frekvenci a přímý vliv na naše myšlenky a nálady.Jejich měřením vznikne grafický záznam, kterému říkáme elektroencefalogram – EEG. Mozkové vlny rozdělujeme do pěti základních skupin podle jejich frekvencí: Gama, Beta, Alfa, Théta a Delta.

Mozkové vlny Alfa jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. Rychle se při nich uvolní tělo a zklidní mysl. Pokud váš mozek pracuje na vlnách Alfa, tak máte přístup do svého nevědomí. V nevědomí jsou zakódovány emoční vzorce, vzorce myšlení, návyky atd. Pokud u sebe chcete něco změnit, je potřeba pracovat hlavně zde. Nevědomí vám také pomáhá naplňovat vaše osobní a pracovní cíle. V hladině Alfě dochází k regeneraci organismu, odbourávání stresu a úzkostí. V Alfě probíhá např. hypnóza, používají se různé techniky imaginace a vizualizace.

Více se o hladině Alfa můžete dočíst zde Můžete také navštívit můj jednodenní prezenční kurz Alfa stav a jeho využití v práci i v soukromí.

Teď si pojďme říct jak jednoduše začít.

Většina meditačních nebo relaxačních technik je pod povrchem velmi podobná. Vše začíná uvolněním těla a zklidněním mysli. Některé techniky jsou účinnější než jiné. Velmi záleží na konkrétní osobě.

Postup:

  1. Nejprve si nastavíte časovač. Doporučuji minimálně 15 minut. Ze zkušenosti vím, že pokud nemám nastavený časovač, tak mě při meditaci neustále ruší myšlenka, jak dlouho tu budu ještě sedět nebo ležet.
  2. Potom se pohodlně, pokud možno s rovnými zády, posadíte např. na židli nebo si lehnete. Nekřižte ruce a nohy. Pokud byste se rozhodli meditovat v některé z jógových poloh, tak klidně ruce a nohy překřižte.
  3. Dále si zvolíte kotvu. Kotvou může být dech, vaše tělo nebo nějaký předmět, který si snadno dokážete představit a který ve vás evokuje příjemné pocity, např. květ růže. Kotva nám pomáhá se soustředěním, protože proud myšlenek se nikdy úplně nezastaví. V okamžiku, kdy se tedy objeví myšlenka a vy ji zaregistrujete, nebudete se jí dále zabývat, pustíte ji dál a vrátíte se ke své kotvě. Například si uvědomíte, že se právě objevila myšlenka, co budete vařit k večeři. Vy ji zaregistrujete, dál si ji nevšímáte a svoji pozornost vrátíte ke kotvě. Pokud jste si zvolili jako kotvu dech, tak pozorujte svůj dech. Nádech a potom výdech. Pokud je to tělo, tak např. sledujete pocity v jednotlivých částech těla. To je vše. Jakmile zazní časovač, vy si pomalu otevřete oči a vrátíte se do bdělého stavu.

Takže to stručně zopakuji: Nastavit časovač, zaujmout polohu, zvolit si kotvu a normálně dýchat. Cílem je nesledovat myšlenky, ale volně je pouštět dál.

Meditovat nebo relaxovat můžete i při chůzi nebo při jakékoli činnosti. Rozhodně není třeba pokaždé vyhledávat tiché místo. Tyto činnosti je třeba zvládnout za chodu běžného života. Okolní podmínky ale ovlivňují hloubku meditace. Je lepší jakýkoli trénink než žádný trénink. Ze začátku MUSÍTE (toto slovo fakt nesnáším a používám jen výjimečně) TRÉNOVAT KAŽDÝ DEN.

Když vás něco rozptýlí, nezlobte se na sebe. Jednoduše se vraťte zpátky ke své kotvě. Hlavním smyslem je myšlenky pouze zaregistrovat bez emočních výkyvů a dále se jimi nezabývat. To je ideální stav klidné a čisté mysli, který je možné nacvičit právě v meditaci a následně přenést do běžného života.

Tak a teď si vyzkoušejte jednu relaxaci/meditaci. Její nahrávku najdete zde na našem webu: http://mindtrix.cz/wp-content/uploads/2017/03/Radka-body-scan.mp3

Abyste se naučili pracovat v Alfa stavu a využívat všech jeho výhod, je potřeba trénovat. A to každý den. Pokuste se vydržet a tuto nahrávku poslouchat celý týden.

V příštím newsletteru vám pošlu text podobné relaxace/meditace. Vaším úkolem bude, abyste si ho nahráli např. na mobil a celý další týden meditovali/relaxovali a poslouchali sami sebe.

No a poslední týden budete opět relaxovat/meditovat, ale už bez nahrávek. Sami. Budete se umět ladit na Alfa vlny. To je cílový stav. Potom k tomu přidáme mentální techniky a další.

Tak s chutí do toho! V případě potřeby konzultace mi napište 🙂

Radka

Pokud si přejete od mne a Olgy dostávat inspiraci, přihlašte se zde.