Síla myšlení – začarovaný kruh

Pokud si přejete, můžete navštívit moje kurzy na webu Mindrtrix:

Chci se podívat

V začarovaném kruhu dokážeme žít všichni a dokonce se ho i zuby nehty držet.

Představte si například následující den: Ráno přijdete do práce, šéf vám neodpoví na pozdrav. Následně se dozvíte, že jste nebyl/a vybrán/a do užšího týmu pro práci na projektu, o který jste velmi stál/a. Potom vám zavolá syn, že jste ho zapomněl/a vyzvednout z fotbalu, jak jste mu slíbil/a.

Co si budete o sobě myslet? Jaká bude vaše interpretace? Jak se budete cítit? Jak se budete celý den chovat?

Mnoho z nás se s tím bude trápit celý den někdy i třeba týden nebo ještě déle. „Ten blbec mě ani nezdraví, neváží si mě, jsem úplně neschopný/á ….a vlastně může za to, že se teď cítím pod psa a že celý den nestál za nic a že jsem kvůli němu zapomněl/a vyzvednout syna z fotbalu…..“

Testujte realitu! Zeptejte se! Je to skutečně tak, jak si myslíte? Nebo „za to mohou“ vaše staré myšlenkové vzorce?

Kvalitu našeho prožívání určují myšlenkové vzorce a interpretace daných situací, které jsou do značné míry subjektivní a závisí na našich předchozích zkušenostech. Nemalou měrou se na tom podílí to, co nám předali naši nejbližší v dětství:

  • Co si o věcech máme myslet?
  • Jací jsme?

Na první zkušenosti se nabalují další, které potvrzují ty předchozí – a tak se tvoří myšlenkové vzorce. Většina z nás si to vůbec neuvědomuje. Takže se nechováme svobodně, jak se domníváme, ale pouze reagujeme na vzniklé situace.

Naše minulé zážitky a zkušenosti nikdy nezměníme. Můžeme se je však naučit vnímat jinak. Odnaučit se staré interpretace a myšlenkové vzorce, osvobodit se od přesvědčení, jak by měli věci být a získat svobodu nad tím, jak budeme reagovat, jak se budeme chovat.

Do doby, než dáme věcem a událostem vlastní význam jedou na neutrál. To, co v nás způsobí, že se cítíme „dobře“ nebo „blbě“, vyvolává právě naše myšlení, naše subjektivní interpretace událostí.

Každá myšlenka má svůj emoční doprovod a také tělesnou reakci. Někdy se nám roztřese hlas, ruce nebo kolena, rozbuší srdce, vyschne v krku a tak dále a tak podobně. Každý to známe. Myšlenky jsou v hlavě, emoce v těle. No a to všechno ve výsledku ovlivňuje naše chování. Někdy jsme agresivní, vztekáme se, někdy raději zmlkneme, někdy utečeme, někdy všechno odkývneme.

Chováme se podle starých vzorců, které se v nás pevně ukotvily. To je přece jasný. To jsem já.

Pokud dokážeme změnit úhel pohledu a přebudovat staré myšlenkové vzorce a interpretace situací změní se i náš emoční doprovod, budeme se cítit lépe, následně změníme své chování, začneme zažívat jiné situace, lidé se k nám začnou jinak chovat a změní se i okolí. Chce to ale čas, hodně úsilí a laskavosti k sobě samému.

Radka Loja

Pokud si přejete ode mě dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit

 

Podívejte se na moje kurzy na webu Mindtrix

Chci se podívat